środa, 31 października 2012

WYWIAD Z PAWŁEM (HORROR ONLINE)


Na portalu Horror Online pojawiła się pierwsza część wywiadu-rzeki (KLIK!) z Pawłem Palińskim. Tę interesującą rozmowę przeprowadził z nim niejaki Łukasz "Shadock" Radecki. Co do tego, że rozmowa ta jest, jak napisaliśmy, interesująca, a na pewno przekonają Was cytaty takie jak ten: 
(...) wydaje mi się, że literatura sf i horror stają się coraz bardziej hermetyczne. Na zachodzie modne jest przełamywanie konwencji, u nas taki zabieg powoduje oda razu zamieszanie wśród czytelników. Ludzie chcą kupować gotowy produkt, bez niespodzianek. Horror to horror – flaki i seks, poproszę. Zgodnie z opisem na opakowaniu. I jeszcze nie za krótko, bo książki drogie, więc za te cztery dychy dobrze machnąć coś z pięćset stron, żeby było wiadomo za co się płaci. I nie za dużo wątków. I słownictwo nie za wyszukane, bo recenzje sieciowych mędrków są w takich wypadkach bezlitosne. Jak nie da się czytać w tramwaju to książka jest do dupy. Proste. Pęta, o których opowiadałeś, nakładają na nas czytelnicy. A to my, pisarze, powinniśmy ich trzymać za mordę. Stylem i opowieścią - niezależnie od ilości dekapitacji na znormalizowaną stronę maszynopisu. 
Do tego różne ciekawe informacje na temat planów wydawniczych Pawła (trochę szczegółów z nadchodzącej wielkimi krokami powieści "Twoje oczy rejestrują śmierć", budząca nadzieję wzmianka o chęci powrotu do opowiadania "Żyć i umrzeć w Szmaragdowym Grodzie" i przekucia go w dłuższą historię, kolejny zbiór opowiadań Pawła na horyzoncie) oraz ogólnie: o życiu i o tym, co Paweł widzi w bezdennej przepaści naszego rodzimego rynku wydawniczego. 

Pozostaje nam czekać na dalszy ciąg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz