PUBLIKACJE

 Kto ma za sobą lekturę pierwszej antologii z serii CITY, ten wie, że firmuje ona teksty naprawdę brutalne, często surrealistyczne, niestroniące od czarnego humoru i wolne od ckliwych happy endów. Tak jest i tym razem. Ale City 2 nie jest kopią poprzedniego tomu. To zupełnie nowy twór, choć również wyhodowany w najmroczniejszych zaułkach miejskiego molocha. W takich, w których pleni się szaleństwo, przemoc oraz przepełniony dewiacją seks. W takich, które zamieszkują nieuchwytne bestie, mordercy i psychopaci – choćby kanibal polujący na celebrytów. Czytelnik zbioru natknie się także na budynek-zombie oraz na przerażające Dzieci Nowej Ery zamieszkujące świat zdegradowany wskutek radioaktywnego promieniowania. Autorzy opowiadań ze zbioru City 2 nie tylko mnożą makabryczne, czy bulwersujące opisy – tworząc dosadne i bezkompromisowe opowieści, bawią się językiem i opierają na świetnie skonstruowanych dialogach, krytycznie przyglądają się przy tym społeczeństwu i z niepokojem odnoszą się do naszych przyzwyczajeń, mód oraz ruchów społecznych, w tym do feminizmu. Antologia City 2 jest fantasmagoryczną podróżą w głąb naszych obsesji, lęków i najmroczniejszych tajemnic.

Wydawnictwo: Froma
ISBN: 978-83-60881-83-5
Liczba stron: 210
Wymiary: 180 x 180 mm
Cena: 35 zł
Paweł Paliń­ski swoim „Żyć i umrzeć w Szma­rag­do­wym Gro­dzie” sta­wia poprzeczkę jako­ści zbioru w gór­nych oko­li­cach stra­tos­fery, któ­rej — o dziwo — się­gają nie­które z kolej­nych opo­wia­dań. Autor snuje lekką opo­wieść rodem z ame­ry­kań­skiego przed­mie­ścia: trudny nasto­la­tek, słabe rela­cje z rodzi­cami a w tym wszyst­kim rzadki dar — umie­jęt­ność widze­nia przy­szło­ści. Wszystko to opo­wie­dziane leni­wie — czuć wręcz sta­gna­cje i spo­kój przed­sta­wio­nego świata… Tym bar­dziej zaska­kuje finał tek­stu Paliń­skiego. 
Marcin Bukalski (Carpe Noctem)


Dla pokoleń czytelników był Mistrzem, dla pokoleń autorów wzorem. Zmarły przed pięcioma laty pisarz i filozof, Stanisław Lem, w tym roku obchodziłby 90. rocznicę urodzin. Ten zbiór powstał po to, żeby go uhonorować.
Sztuczne inteligencje, wirtualne światy, androidy zastępujące człowieka. Fabuły, których areną jest cały Wszechświat. Obce planety, na których odkryto ślady życia. I kosmos, niezbadany i niebezpieczny, wciąż na wyciągnięcie ręki.

Projekt okładki: Rafał Kosik
Seria: Science Fiction z plusem
Wydawca: Powergraph
ISBN: 978-83-61187-32-5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Objetość: 552 strony
Cena: 39 zł
Data premiery: 21 października 2011  

Podobnie subtelna fikcja została zaprezentowana w „Blasku” Pawła Palińskiego. To niesamowity kawałek prozy (zdecydowanie mój faworyt w tej antologii), który równie dobrze mógłby się znaleźć w antologii „Głos Kafki” ze swoimi nawiązaniami do „Procesu” czy „Przemiany”, które świetnie współgrają z egzystencjonalnym wydźwiękiem filozofii Lema.
Adam Ł. Rotter (Katedra)

KUP TĘ KSIĄŻKĘ

I TAK APROPO...

Mistrzowie krajowej i zagranicznej sceny horroru w najlepszej formie! Piętnaście opowiadań, które pochłaniają bez reszty. Są jak żywy organizm, infekujący strachem i trwogą. Ten jedyny w swoim rodzaju zbiór zawiera nigdy wcześniej niepublikowane w Polsce teksty największych sław literackiej grozy, wśród których znalazły się te nagradzane najbardziej prestiżowymi nagrodami i filmowane. Zróżnicowane tematycznie, długo wyczekiwane, szargające nerwy, pozostawią na Was blizny! 

Data wydania: 26 wrzesień 2011
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski, Marcin Kiszela, Zygmunt Halka
Wydawca: Replika
Cena: 34,90 zł
Ilość stron: 420
Oprawa: miękka

W "11 cięciach" to Orbitowski zmiażdżył konkurencję, tutaj najlepsze wrażenie pozostawia Paliński. 
ingo (joehill.pl)



Gdziekolwiek jesteś, wszędzie to samo błoto, krew i strach. W zrujnowanym Berlinie, gdzie powstańcy kanałami uciekają przed polskim okupantem. Na smaganych wiatrem Hadesu polach starożytnej Dalmacji. Na Wale Pomorskim, gdzie Kanony Jedności Narodu i Siły Proletariatu zderzyły się z faszystowskimi czarami. W Lublinie, tuż przy granicy przedziwnu, które krzywi rzeczywistość. Wszędzie toczy się wojna. (...)

ISBN: 978-83-89595-77-5
Liczba stron: 480
Wymiary: 160×240 mm
Okładka: miękka
Cena: 39,5 zł
Ilustracja na okładce: Artur Sadłos / Red Flying Robot
Data i miejsce wydania: Warszawa, 20 maja 2011 r.

Utwory Palińskiego i Krzywickiego grają na emocjach czytelnika, przedstawiając obozy koncentracyjne: pierwszy z perspektywy małego chłopca, syna inżyniera obozu, a drugi oczami świeżo przybyłego doń więźnia. 
Bartłomiej Łopatka (Polter)


FANOWSKI TRAILER "KSIĘGI WOJNY":
   
Poszatkują wyobraźnię, zaszokują, rozbawią, skłonią do refleksji, a nader wszystko przerażą! Jedenastu polskich i zagranicznych mistrzów horroru połączyło siły, w wyniku czego powstał zbiór opowiadań, jakiego jeszcze nie było! Nigdy wcześniej niepublikowane w Polsce, zróżnicowane tematycznie, historie spod znaku grozy. Niektóre otrzymały prestiżowe nagrody, inne zostały sfilmowane, jeszcze inne dopiero co wyszły spod piór swych twórców. Łączy je jedno: są ostre jak noże i potną każdego, kto je przeczyta! 

Wydawca: Replika
Data wydania: 13 czerwca 2011
Liczba stron: 316
ISBN-13: 978-83-7674-117-8
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 34,90 zł

(...) głosu udzie­lono Paliń­skiemu, który udo­wad­nia, że warto pokła­dać w nim nadzieje. Po tym, jak naro­bił wszyst­kim smaku świet­nym zbio­rem „4 pory mroku”, Paweł na długo przy­cichł i nawet jeśli „Marze­nie” nie jest jesz­cze zna­kiem jego trwa­łego powrotu na pol­ską scenę grozy, to przy­naj­mniej wia­domo, że jest na co cze­kać. Jego opo­wia­da­nie to dosko­nale nie­po­ko­jąca gra kon­tra­stów, nie­sa­mo­wite zabawy języ­kiem, które może i miej­scami przyj­mują zbyt post­mo­der­ni­styczną formę stru­mie­nia świa­do­mo­ści, ale poza tymi drob­nymi wyjąt­kami dają czy­tel­ni­kowi nie­źle popa­lić. Zakoń­cze­nie też może budzić pewne wąt­pli­wo­ści – przy tak świe­żym spoj­rze­niu na doj­rze­wa­ją­cego chłopca, który pró­buje pora­dzić sobie z rodzin­nymi pro­ble­mami, sam finał i jego dziwne zbiegi oko­licz­no­ści tro­chę roz­cza­ro­wują. Mimo to widać, że Paliń­ski mie­rzy wysoko i, co naj­waż­niej­sze, nie bra­kuje mu talentu, by dotrzeć tam, gdzie sobie życzy.
Agnieszka Brodzik (Carpe Noctem)

Dzień w dzień pokornie zakładasz ciasny kołnierz istnienia. Przeżuwasz, trawisz, wydalasz. Pomału, niezauważalnie ślepniesz na ohydę codzienności. Ludzie wokół zżerają się nawzajem. Tym, którzy żrą najszybciej stawia się pomniki. Rzeczywistość coraz mocniej zaciska się na szyi. Debiutancki zbiór opowiadań mistrza metafory, o którym Łukasz Orbitowski napisał: "Momentami, Paliński jest Kingowski po obłęd, ale jego tekst przeraża nieludzką zwyczajnością – potworność przyczajona w człowieku czasem jest przecież banalna".
Autor okładki: Paweł Zaręba
Wydawca: Fabryka Słów
Data wydania: 11 września 2009
Liczba stron: 416
ISBN-13: 978-83-7574-164-3
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 195 mm
Cena: 29,99 zł 

Najlepszy debiut literacki od lat, nie tylko w ramach gatunkowej norki.
Łukasz Orbitowski

Życie jest pełne niespodzianek. Ledwo udaje ci się spalić kuchnię w wynajmowanym mieszkaniu, a już trafia ci się pokój z dużym oknem po atrakcyjnej cenie. Nawet nie chcesz się zastanawiać, dlaczego kilku poprzednich lokatorów popełniło samobójstwo, a ostrzeżenia sąsiada traktujesz jak bredzenie zramolałego staruszka. Ale poczekaj – bo kiedyś nadejdzie noc a z nią ci, dla których jesteś bramą do świata żywych. Drzewa, fotel, zegar, który zatrzymuje się zawsze na tej samej godzinie... Każdy przedmiot może kryć mroczną tajemnicę. Jeśli wydaje ci się, że jesteś bezpieczny, poczekaj. 
Wydawnictwo: Red Horse
Wydanie polskie: 3/2008
Liczba stron: 400
Format: 125x195 mm
ISBN-13: 978-83-60504-94-9
Cena z okładki: 24,90 zł 

Z plusów tego zbioru pozostały jeszcze trzy. Pierwszy z nich, Krawaty Koltaya Pawła Palińskiego, najlepiej opisuje słowo: niepokój. Bohaterem jest zwykły, tak zwany "normalny człowiek". Nie ma sił nadprzyrodzonych i ukrytych w szafie potworów; jest za to dziwaczne hobby, a przede wszystkim bardzo dobra narracja (to jej tekst zawdzięcza swój wydźwięk). (...) ogółem opowiadanie godne polecenia.

 Marcin Zwierzchowski (Polter)

Zaprawdę, nie znacie dnia ani godziny, kiedy przyjdzie po was Grabarz! Na cmentarnych alejkach, w pustych pokojach, toaletach biurowców, na bankowych salach...nigdzie, NIGDZIE nie jesteśmy bezpieczni. Tuż za polem naszego widzenia czają się rzeczy, o których nie wiecie. Lub o których nie chcecie wiedzieć. Strzeżcie się, bo jedynym co może po was pozostać jest kartka w drukarce, papieros w koszu na śmieci, niedokończona powieść na blacie biurka. Czytać tylko przy świetle dziennym! 

Wydawnictwo: Red Horse
Wydanie polskie: 12/2007
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-60504-93-2
Cena z okładki: 9,99 zł 

Chociaż większość opowiadań dzieje się we współczesnej Polsce i odwołuje się do realiów doskonale znanych czytelnikom i czytelniczkom, najlepiej z całego zbioru wypada tekst rozgrywający się w USA, a zarazem chyba najbardziej uniwersalny w swojej wymowie - Na południe od wtedy, na północ od teraz Pawła Palińskiego. Z jednej strony autor stworzył horror ukrywający się pod maską nijakości i przeciętności, z drugiej zaś odwołał się do emocji znanych każdemu, kto doświadczał upokorzeń ze strony otoczenia - i znakomicie na nich zagrał. Jego piekło uwolnione z okowów bezsilnej frustracji to perełka w całej antologii.
Jerzy (gram.pl)

W PRASIE:  

Science Fiction, Fantasy & Horror 49 (11/2009)

opowiadanie "OGARY MIŁOŚCI"
CZYTAJ FRAGMENT 

OPINIE CZYTELNIKÓW NA FORUM SFFiH:
xan4: od dzisiaj zostaję fanem tego Pana :bravo Rewelacja :!: Absolutny numer jeden :!: Kupiłem właśnie książkę Palińskiego po poleceniu Orbitowskiego i już jestem spokojny. Na pewno dobrze zrobiłem. Wciągające od pierwszej linijki tekstu. Nie temat, ten akurat normalnie odrzuciłby mnie. Ale ten klimat, styl i gęstość opowieści, wciągająca atmosfera. Człowiek rozpoczyna czytanie opowiadania i od pierwszej chwili wie, że to będzie COŚ. Jestem bardzo na tak:)
Witchma: opowiadanie ratujące cały numer, warto było przebić się przez stany średnie, żeby do niego dotrzeć. Może nie jest to arcydzieło, może błyszczy tym mocniej, im szarzej i bladziej wypadają teksty wcześniejsze. Nie wiem. Według mnie tekst numeru.
zbry: Kolejny faworyt. Śmiały tekst, dekadencki nastrój, horror pierwszej klasy. Super.

Nowa Fantastyka 287 (8/2006)

opowiadanie "UKOCHANE MALEŃSTWA"
 
W INTERNECIE: 

OPOWIADANIE "SYN CZAROWOŹNICY" W E-ZINIE FAHRENHEIT (kliknij okładkę, aby przejść do opowiadania) 



OPOWIADANIE "TRWOGA W STRACHOWICACH" W E-ZINIE FAHRENHEIT (kliknij okładkę, aby przejść do opowiadania)